Anhymentové samonivelační potěry |
Samonivelační podlahové potěry ANHYMENT Konzultujeme se zákazníkem způsob provedení, požadavky na odolnost a provozuschopnost podlah na základě projektové dokumentace, budoucího provozního zatížení, požárně bezpečnostních a hygienických předpisů, i ostatních souvisejících norem. I po realizaci garantujeme odpovědnost za odvedené dílo k maximální spokojenosti zákazníka. Prostor před zalitím zaměříme, připravíme a spočítáme požadované množství materiálu.
• Vysoká pevnost
• Lze jej použít pro zalití kabelů jak teplovodního, tak i elektrického podlahového vytápění
Moderní anhydritový potěr obtéká dokonale a bez pórů trubky podlahového topení, dochází tak rychlejšímu průchodu tepla trubkou bez větší ztráty tepelné energie. Anhyment umožňuje snížení podlahové vrstvy s velmi účinným přenosem tepla a rychlou reakcí na teplotní změny. Doba potřebná k prohřátí podlahové vrstvy Anhymentu je přibližně dvě hodiny.
Lité podlahy pod nášlapné vrstvy Podlahou rozumíme nejen tzv. finální nášlapnou vrstvu, tedy povrch, který vidíme a se kterým přicházíme do kontaktu (dlažba, laminátové podlahy, koberce…), ale i tu část podlahy, kterou nevidíme – tzv. roznášecí (podkladní) vrstvu, jejíž úlohou je rozložit zatížení podlahy na větší plochu a zároveň vytvořit co nejrovnější podklad pro pokládku finální vrstvy podlahy.
Zejména u rodinných domů se dosud používají „betonové“ podlahy z cementové mazaniny, a to se všemi nevýhodami, které tento materiál s sebou nese : • pracnou a pomalou pokládkou včetně dopravy „kolečky“
Tyto nevýhody „betonových“ podlah řeší právě moderní lité podlahy, kdy se podlahová směs ukládá – lije pomocí čerpadel. Pokládka je tak nesrovnatelně rychlejší, lité podlahy mají většinou samonivelační účinek a není problém s nimi dosáhnout téměř ideální rovinatosti. Z litých podlah se stále více prosazují tzv. anhydritové lité potěry na bázi síranu vápenatého, ke kterým patří i litý potěr Anhyment. Vrstvy litých podlah lze pokládat v síle již od tří centimetrů.
• Zásadně nejsou vhodné izolační vrstvy se stlačitelností větší než pět milimetrů
Anhyment a laminátové či dřevěné podlahy Stávající způsob pokládky betonových potěrů je velmi náročný na čas a kvalitu zpracování, velkou roli zde hraje „lidský faktor“. Proto často vznikají nerovnosti, které jsou větší než dva milimetry při použití dvoumetrové srovnávací latě. Mezi nejvážnější chyby při pokládce laminátových podlah patří jejich pokládka na nevyrovnaný povrch. Výsledkem je pak prohýbání podlahy při chůzi, následkem toho se tvoří spára, kam se dostává voda a nečistota. Dobrý podlahář vám jistě nabídne dodatečné vyrovnání betonového potěru vyrovnávací stěrkou. Pokud však nechcete „vyhazovat“ peníze za vyrovnání podkladu, uvedené nerovnosti mohou způsobit rychlé opotřebení laminátové podlahy. Naopak základní vlastností Anhymentu je bezvadná rovinatost právě do dvou milimetrů při použití dvoumetrové latě. Použití Anhymentu usnadní práci vašemu podlaháři a vy se zároveň budete dlouho těšit z vaší nové podlahy.
U betonových podlah může činit výškový rozdíl v rozích jedné místnosti i několik centimetrů, který budete jen obtížně vyrovnávat. To potom značně komplikuje instalaci moderní kuchyně v jedné dlouhé lince.
Nejčastěji používanou finální vrstvou na podlahách v koupelnách je dlažba, u které je rovný a dobře připravený podklad prakticky nutností. Lité anhydritové potěry ideálně splňují požadavek na rovný podklad, řada stavebníků má však obavy z jejich použití v koupelnách kvůli vlhkosti s poukazem na to, že jde o produkt na bázi sádry. Tato obava není zcela na místě. Je sice pravda, že anhydritové potěry nelze použít v trvale vlhkých prostorách jako jsou sauny a garáže, ale litý potěr Anhyment je možné použít i v koupelnách.
• Podlaha musí důkladně vyschnout
Při instalaci podlahového topení se nevyhnete rekonstrukci stávajících podlah. Při použití betonové mazaniny je třeba uvažovat o tloušťce 6 až 8 centimetrů. V důsledku toho pak dojde ke zvýšení celkové výšky podlahy oproti stávající, čímž se sníží světlá výška místností. A nezapomeňme také na nutnost úpravy dveří a jejich zárubní. U půdních vestaveb může nastat problém se starými trámovými stropy, kdy při použití betonových podlah dojde k většímu zatížení nosné konstrukce. V tomto případě je výhodnější Anhyment, dostatečná výška potěru nad trubkou podlahového topení je pouze 35 mm, díky čemuž bude zatížení stropních konstrukcí menší. V každém případě doporučujeme možnost použití Anhymentu pro rekonstrukce konzultovat s projektantem či statikem. Při rekonstrukcích podlah v patře či u půdních vestaveb je důležité vzít v potaz i nutnost akustické izolace podlah pro zachování kročejové neprůzvučnosti. Pro litý potěr Anhyment byla na pomoc projektantům zpracována Akustická studie, kterou si můžete pro vašeho projektanta vyžádat.
Ukládku ANHYMENTU lze provést při venkovní teplotě vyšší než + 5 °C
|