Titulní strana arrow TEPLO arrow Rekuperace
Rekuperace Tisk E-mail

 

Co je to rekuperace ?

Rekuperace, neboli zpětné získávání tepla je děj, při němž se přiváděný vzduch do budovy předehřívá teplým odpadním vzduchem. Teplý vzduch není tedy bez užitku odveden otevřeným oknem ven, ale v rekuperačním výměníku odevzdá většinu svého tepla přiváděnému vzduchu.

A co je účinnost rekuperace ?

Účinnost rekuperace = účinnost zpětného získávání tepla = využití odpadního tepla pro předehřev chladného, čerstvého vzduchu. Účinnost rekuperace se musí pohybovat mezi 0 a 100 %.

Nulová účinnost je účinnost otevřeného okna - teply vzduch je bez užitku odváděn a studený, čerstvý vzduch je přiváděn do místnosti, která rychle vychládá až na venkovní teplotu.

Stoprocentní účinnost (technicky nerealizovatelné) by byla tehdy, pokud by se přiváděný vzduch ohřál od odváděného na jeho původní teplotu. Místnost by byla větrána bez ztráty energie.

Reálná účinnost rekuperace se pohybuje u běžně dostupných vzduchotechnických zařízení od 30 do 90 %, přičemž účinnost nad 60 % se považuje za dobrou, nad 80 % za špičkovou. U jednotek DUPLEX se účinnost rekuperace pohybuje od 52 % do 90 % (záleží na velikosti jednotky, průtoku vzduchu a typu rekuperačního výměníku).

Využití rekuperace  

Rekuperační výměníky tepla se nejčastěji osazují přímo do větracích jednotek. Rekuperaci je tak možno využít prakticky ve všech typech objektů při hygienicky nutném větrání - a to od bytů a rodinných domů, přes občanské stavby, bazény až po průmyslové stavby. Poslední dobou, v souvislosti se stále vzrůstající cenou energie, je čím dál častěji rekuperace využívá i pro rodinné domy a byty.

Rekuperační výměníky lze využít i v klimatizovaných objektech - zde dochází v letních měsících k "rekuperaci chladu" - přiváděný teplý vzduch je ochlazován odváděným, klimatizací vychlazeným vzduchem.

Větrací jednotky a rekuperace tepla

Našim cílem je poradenství, návrh, technická podpora a dodání větracích jednotek a rekuperačních výměníků včetně následujícího servisu.

Garantujeme zákazníkům maximální kvalitu a efektivní řešení pro nejširší škálu aplikací - od rodinných domů, přes občanské stavby (nemocnice, polikliniky, školy a školky, divadla, diskotéky, kina, prodejny, přednáškové sály, bazény, apod.) až po širokou škálu aplikací v průmyslu (výrobní haly a prostory, čerpací stanice, lakovny, sušárny, ...


Větrání kuchyní

Poskytuje komplexní služby v oboru, tj. poradenství, zpracování technických a ekonomických studií a projektu, dodávku, montáž a servis vzduchotechnického systému.

Spolupracujeme s celou řadou renomovaných projekčních a montážních firem, které se pravidelně školí a zdokonalují.


Větrání a teplovzdušné vytápění rodinných domů a bytů

Systém teplovzdušného vytápění a větrání, respektující nejnovější poznatky v oblasti úspor energií a vnitřního mikroklimatu, si nachází stále více příznivců nejen mezi stavebníky, ale i mezi architekty, projektanty a vůbec všemi zastánci tzv. zdravého a na energii nenáročného bydlení.

Tento systém pracuje na základě křížového výměníku tepla, který tím, že z odváděného vzduchu odčerpává teplo a předává jej do čerstvého vzduchu přiváděného z venku do interiéru, minimalizuje tepelné ztráty, které by vznikaly při potřebě čerstvý vzduch ohřívat. Nevzniká tedy efekt okamžitého ochlazení v místnosti jako v případě "klasického" větrání.
Navíc je jednotka vybavena speciálními filtry, které dokáží zachytit prach, nečistoty a pyly, které by do interiéru mohly vniknout okny, proto je zejména vhodný pro alergiky.

Potřebné celkové množství přiváděného a odváděného vzduchu, tedy stupeň účinnosti zařízení, je regulováno mechanickým či automatickým přeřaďovačem. Přes den se čistý vzduch přivádí zvýšeným množstvím do obytných místností, přes noc naopak do ložnic. Během vaření lze nastavením zvýšit odčerpávání vzduchu z kuchyně až na dvojnásobek. 
Tím, že toto zařízení dokáže během hodiny vyměnit až polovinu celkového množství vzduchu v místnosti při zachování původního tepla až z 90 procent, snižuje se nejen energetická ztráta a náklady na vytápění, ale podstatně také klesá množství roztočů a zárodečných buněk.

V nabídce patentovaná koncepce dvouzónových jednotek pro teplovzdušné vytápění a větrání, současně uveden na trh i ucelený systém pro integrované teplovzdušné vytápění a větrání rodinných domů skládající se z potrubí, tvarovek, vyústek, rozdělovacích komor a v neposlední řadě i integrovaných zásobníků tepla. 

Rozšířeno o použití systému i na teplovzdušné vytápění pasivních rodinných domů a především nízkoenergetických bytových objektů.

Velmi perspektivním a zákazníky přivítaným krokem se ukázalo rozšíření sortimentu o větrání a teplovzdušné vytápění menších bazénů, především v rodinných domech.


Rozvod vzduchu

Jako nedílnou součást systémů teplovzdušného vytápění, nabízíme ucelenou sestavu pro rozvod vzduchu po domě nebo bytě.  

- široký sortiment různých podlahových a stěnových mřížek
- speciální ploché vzduchovody pro podlahový rozvod vzduchu včetně tvarovek, přechodů, rozvodných   komor, kruhové potrubí, tlumiče, tvarovky, vyústky, protidešťové žaluzie
- kompletní sortiment kruhového potrubí.

 

V nabídce Česká Atrea, patřící k tomu lepšímu sortimentu.