Titulní strana arrow TEPLO arrow Klimatizace
Klimatizace Tisk E-mail

 

Proč klimatizovat ?

Pomocí klimatizace můžete vytvořit takové komfortní prostředí, ve kterém se budete cítit nejlépe a které bude mít správnou teplotou a příjemnou vlhkost. Moderní klimatizační jednotky, kromě chlazení či topení, produkují čistý, zdravý, čerstvý vzduch, odvlhčují vzduch a vytváří prevenci proti plísním. Toto všechno zajišťují, aniž by vznikal průvan nebo hluk. Navíc jsou pohledově pěkné, můžete je perfektně sladit s vaším interiérem.

Zkrátka, klimatizace umožňuje, aby jste se cítili dobře, aktivněji a svěže, což se odráží v mnoha výhodách. Protože pokud se člověk cítí lépe, je i kreativnější a produktivnější. A komu by se nelíbilo být v obchodě, kavárně, restauraci nebo hotelu s klimatizací, obzvláště v létě?

 

Vliv na výkon osob, existuje úzký vztah mezi výkonem osob a teplotou jejich bezprostředního okolí. Prostředí, které je příliš horké, příliš chladné nebo příliš vlhké určitě nepodněcuje k vyšším pracovním výkonům.

Vliv na vaše zdraví, klimatizace znamená víc než jen řízení teploty, jedná se i o řízení vlhkosti, ventilaci a filtraci. Objevte pozitivní vlivy klimatizace na vaše zdraví.

Vliv na vnitřní prostředí, díky lepším podmínkám vnitřního prostředí se prodlužuje životnost vybavení a zařízení.

 

Základní informace, princip klimatizace znamená vždycky to stejné:  

Absorbování energie na jednom místě a její uvolnění na jiném místě. 
Tento proces potřebuje vnitřní jednotku, venkovní jednotku a měděné potrubí, kterým jsou obě jednotky propojené. Chladivo proudí potrubím z jedné jednotky do druhé. Je to chladivo, které absorbuje energii v jedné jednotce a uvolňuje ji v jiné jednotce.

Režim chlazení - chladivový okruh

Klimatizační jednotka pracuje podobně jako lednička. Chladivo proudí systémem, mění stav nebo podmínky. V rámci "chladicího okruhu" existují čtyři procesy.

1. Kompresor, který tlačí chladivo systémem, je srdcem klimatizační jednotky. Před kompresorem je chladivo v nízkotlaké plynné fázi. Stlačením v kompresoru přejdou páry chladiva do vysokého tlaku, zahřejí se a proudí do kondenzátoru. 

2. V kondenzátoru uvolní páry chladiva o vysoké teplotě a vysokém tlaku své teplo do venkovního vzduchu a přejdou do podchlazeného vysokotlakého kapalného chladiva.  

3. Vysokotlaké kapalné chladivo prochází expanzním ventilem, který snižuje tlak chladiva, čímž teplota chladiva klesne pod teplotu chlazeného prostoru. Výsledkem je studené nízkotlaké kapalné chladivo. 

4. Nízkotlaké chladivo proudí do výparníku, kde při vypařování absorbuje teplo z vnitřního vzduchu a přejde do nízkotlaké plynné fáze. Páry chladiva proudí zpátky do kompresoru, kde celý proces začíná znovu.


Jak zvolit správné zařízení 

Vytváření správného klimatu je komplexní záležitost. Volbu, které zařízení je pro vás nejlepším řešením, ovlivňuje mnoho faktorů. Nechejte si poradit od odborné dodavatelské firmy. Zde uvádíme některé faktory, které vezměte v úvahu.

Počet místností určí vhodný systém. V případě více než jedné místnosti lze připojit několik vnitřních jednotek k jedné venkovní jednotce.

Druh místnosti(í) obchod, kancelář, ložnice nebo obývací pokoj ? Každá aplikace vyžaduje svůj vlastní systém.

Výkon, systém s příliš velkým výkonem povede ke vzniku průvanu a nestabilní teploty a k vysokým účtům za energii. Při příliš malém výkonu nikdy nedosáhnete požadovanou teplotu. Zvolení správného výkonu závisí zejména na tom, aby jste si nechali od odborné dodavatelské firmy spočítat potřebný výkon. Firma při výpočtu vezme v úvahu i faktory, které ovlivňují výkon, jako je solární infiltrace, osvětlení, počet osob, atd.

Umístění venkovní jednotky
Venkovní jednotku by jste měli umístit na vhodné místo, na pevný základ s přístupem pro údržbu.

Umístění vnitřní jednotky
Volba modelu určí možnosti pro umístění jednotky. Je zde podhled? Je zde volné místo na stěně? Atd. Umístění jednotky je velice důležité. Každá jednotka má svůj vlastní způsob distribuce vzduchu. Špatné umístění může mít za následek vznik průvanu a hluku.


Dělení klimatizačních jednotek

Nástěnné klimatizační jednotky jsou nejčastěji využívány v obytných prostorách soukromých bytů či rodinných domů. Hlavní výhodou je jejich nenáročnost na podmínky potřebné pro jejich instalaci. Stačí menší místo na zdi a volný okolní prostor pro optimální proudění vzduchu.

Kazetové klimatizační jednotky které se instalují v místnostech pod strop, výborně slouží svému účelu. Jedná se o klimatizační jednotky pro komerční potřeby, které lze instalovat v nejrůznějších prostorách, např. restauracích, hotelech, kancelářích a konferenčních místnostech. Jednotka má elegantní vzhled a je vybavena mnoha speciálními funkcemi. Má čtyři výfukové lamely, které zajišťují proudění vzduchu do všech stran, což umožňuje rovnoměrné a prostorové chlazení.

Kanálové jednotky jsou skryté ve stropě, její instalace je vhodná v místech, kde je vyžadována sdružená nebo individuální klimatizace pro budovy s mnoha místnostmi nebo halami, jako jsou restaurace, koncertní sály a hotely. Instalace není omezená umístěním svítidel ani uspořádáním místnosti, prostřednictvím instalace různých vyústění lze snadno provést renovaci interiéru.

Konvertibilní klimatizační jednotky můžete nainstalovat pod strop nebo na zeď nad podlahu, v závislosti na tom, kolik máte místa k dispozici. Směr vertikálního proudění chladného vzduchu lze nastavit pomocí dálkového ovladače. Konstrukce jednotky zajišťuje nízkou hladinu hluku a umožňuje tiché a příjemné chlazení.

Podstropní klimatizační jednotky je ideálním řešením pro úsporu místa. Pomocí dálkového ovládání lze měnit proudění vzduchu.  

Multi splitové klimatizační jednotky mají široký provozní rozsah a širokou produktovou řadu. Rozmanité kombinace uspokojí veškeré požadavky na klimatizaci. Úspora energie je udávána až 70%. Nespornou výhodou je velmi pohodlné ovládání.

VRF systémy pro chlazení budov umožňuje efektivnější využití prostoru, protože oproti běžnému konvenčnímu systému nepotřebuje strojovnu. Volný prostor v budově tak lze například využít mnohem účelněji.

Budoucnost začíná již dnes, čím dál častěji se používá stropní chlazení, tento systém je obdoba podlahového topení, jen s tím rozdílem že chladicí rohože ve kterých protéká studená voda jsou umístěny na stropě, a ochlazený vzduch klesá dolů.

Tento systém nezpůsobuje průvan, nevytváří hluk, nepotřebuje údržbu.

V nabídce máme designové varianty od LG Electronics, Japonskou kvalitu Fuji Electric a Daitsu, stropní chlazení unitop od UNIVERSY