Titulní strana arrow TEPLO arrow Tepelná čerpadla
Tepelná čerpadla Tisk E-mail

 

Všeobecně o systému tepelného čerpadla (TČ)

TČ využívá jako zdroj tepla vzduch a získanou energii předává do topné vody. Proto se tento typ TČ nazývá vzduch-voda. Je to nejvýhodnější z hlediska pořizovacích nákladů a zároveň i nejšetrnější z ekologického hlediska, neboť teplo odebrané TČ z okolního vzduchu je vytápěným objektem opět vráceno do okolí.

Protože během topného období se značně mění teplota okolního vzduchu, mění se topný výkon, elektrický příkon a i topný faktor (tj. "účinnost") TČ vzduch-voda. Topný výkon je největší při vyšších teplotách okolí a s klesající venkovní teplotou klesá. Přesně obrácený průběh má potřeba tepla vytápěného objektu.


V nabídce máme TČ ACOND montovaná v ČR, kde jsou instalovány špičkové komponenty jako např. kompresor scroll od americké firmy Copeland (největší světový výrobce kompresorů), nerezový deskový výměník od švédské firmy SWEP (největší světový výrobce deskových výměníků), regulace od italské firmy Logitron, expanzní ventil od dánské firmy Danfoss atd.

Největší výhodou tohoto zařízení je nízká pořizovací cena, v nabídce jsou dvě základní provedení těchto TČ, a to dělené (vnitřní a venkovní jednotka) výkonů: 8 – 12 – 14 – 16 – 20 kW a venkovní monoblok (integrovaný trubkový výměník ve venkovní jednotce) vykon 8 – 12 kW


DAIKIN, tato Japonská společnost v r.2008 koupila německou topenářskou firmu ROTEX (solární panely, akumulační nádoby) je možno zakoupit kompletní set TČ se solárními panely.
Bezkonkurenční dvojitý kaskádový systém s invertorem, výměna kotle přímo za TČ, radiátory mohou zůstat !

Vysokoteplotní TČ Altherma HT – výstupní teplota až 80°C, konstantní výkon až do -20°C, pracovní rozsah až do -25°C, ohřev TUV až na 75°C, nepřekonatelný topný faktor pro teplotní spád 50/°C a vyšší, výkon: 11 – 16 kW
Nízkoteplotní TČ Altherma – chladivo R407C nebo R410A, ideální pro teplotní spád 35/30°C, max výstupní teploty 55°C (65°C), výrazně klesá účinnost při vyšších teplotách vody, ideální do novostaveb pro podlahové topení, výkon: 5,75 – 16 kW


Do třetice Korejský výrobce LG Therma-V, TČ funguje v rozmezí venkovních teplot od -20 do 300C. Teplota topné vody přitom může dosahovat až 550C. Pro případ extrémně nízkých venkovních teplot není třeba pořizovat další, tzv. bivalentní zdroj tepla. Vnitřní jednotka je standardně vybavena dostatečně výkonným elektrickým dohřevem.

Tepelné čerpadlo Therma-V  funguje i v obráceném režimu. V případě potřeby jím tedy lze vodu v letním období i chladit.
Therma V se vyrábí ve čtyřech výkonech od 9 do 16kW, čímž je předurčena hlavně pro vytápění rodinných domů a větších bytů.


Dále pak SANYO „CO2 Eco“ čerpá svou tepelnou energii ze stlačeného CO2. Oxid uhličitý je přírodní chladivo s potenciálem poškození ozónu „0“ a potenciálem globálního oteplování „1“. Výhody jsou ohleduplnost k přírodě, Japonská technologie, nízká hlučnost, stálý výkon.

TČ Sanyo „CO2 ECO“ je dodáváno ve dvou výkonových řadách, 4 a 9 kW a tento výkon je díky technologii chladících okruhů, vyvinuté a zdokonalené firmou Sanyo, stálý a neměnný.
Pracuje i při extrémních teplotách až do -20°C, a přesto výkon čerpadla neklesne, jak je běžné u levnějších TČ.


Nakonec představíme Švédskou firmu THERMIA, první jejich TČ, spatřilo světlo světa již roku 1973. Díky neustálému výzkumu a vývoji patří tato společnost mezi nejvýznamnější výrobce TČ na světě.
Roční produkce TČ firmy THERMIA se pohybuje v řádu desítek tisíc kusů, je lídrem trhu s TČ v NORSKU, ESTONSKU, LOTYŠSKU a ve ŠVÉDSKU, FINSKU, LITVĚ, IRSKU A VELKÉ BRITÁNII patří mezi tři nejvýznamnější dodavatele.

Thermia Atria dokáže získat energii ze vzduchu o teplotě až -20 °C.
Thermia Atria je tak účinné, že můžete snížit náklady na vytápění až o tři čtvrtiny. TČ je vybaveno technologií TWS Thermia.
Teplá voda je ohřívána rychleji a s menší spotřebou energie, než dokážou poskytnout jakákoliv jiná zařízení na trhu.