Titulní strana arrow TEPLO arrow Krbová kamna
Krbové kamna Tisk E-mail

 

Účel topidla

První věc, kterou by si měl spotřebitel při výběru ujasnit, je požadovaná funkce resp. účel navrhovaného topidla:

akumulační – pomalý náběh, sálavé teplo
teplovzdušné – rychlé teplo, ale s konvencí

Vaší odbornost posílí i následující členění kamen

klasická kamna
krbová kamna litinová
krbová kamna litinová s kachlí
krbová kamna ocelová
krbová kamna ocelová s kachlí
teplovodní krbová kamna ocelová
teplovodní krbová kamna ocelová s kachlí

Specifickou kategorií jsou sporáky a kamna s píckou

Kuchyňské sporáky tvoří zvláštní, specificky funkční skupinu, do které patří mimo jiné litinové kachlové sporáky, litinové smaltované sporáky, ocelové kachlové sporáky, ocelové sporáky, a nebo sporáky určené pro vestavbu např. do kuchyňské linky.

Dřevo - ekologický zdroj energie

Nejstarší palivo světa je součástí koloběhu přírody a je „CO2 neutrální“, tj. při spalování dřeva se do okolí uvolní pouze takové množství CO2, které dorůstající les během růstu odebral z atmosféry.

Zůstane-li dřevo padlých stromů ležet v lese a zpráchniví tam, znamená to pro koloběh uhlíku tentýž výsledek. Práchnivění dřeva je tedy velmi pozvolné spalování. Pokud se tedy ročně spálí takové množství dřeva, kolik ho v lese za stejnou dobu naroste, nevede spalovaní dřeva ke změně obsahu CO2 v atmosféře.

Dřevo je nejen ekologickým, ale zároveň ekonomicky výhodným zdrojem energie.

Jaká použit kamna

Do otevřeného prostoru použijeme kamna klasická, pokud nebudou používána často, chata, chalupa, postačí něco levnějšího ( většinou plechová kamna ) ale je to na vás co zvolíte. 
Pokud je to na stálé topení, volil bych litinu, větší životnost a úsporné spalování, méně práce se dřevem, minimum popela, tudíž i méně nepořádku.

Pokud je to prostor velký, otevřený a potřebujete jej rychle vyhřát, použijeme kamna s principem teplovzdušného výměníku, jsou konstruována tak, že dole, po stranách kamen nasávají studený vzduch, a nahoře vydechují vzduch ohřátý tělem kamen. Navíc každá kamna jdou posílit přídavným, teplovzdušným výměníkem.

Jestliže je prostor členěný, nepřístupný, nebo jiný důvod, použijeme kamna s teplovodním výměníkem. Funguje to stejně, jako když máte plynový nebo elektrický kotel.

Výměníky

Pokud se rozhodnete změnit výkon či způsob topení, je možné ke kamnům připojit teplovodní (vhodné spíš ke krbům, není vidět pod obestavbou) nebo teplovzdušný výměník.

Teplovzdušné výměníky jsou vhodným doplňkem kamen, která mají malou účinnost a dosahují tak vysokých teplot spalin. Jejich energie je ve výměníku odebrána ještě před vstupem spalin do komínu a využita pro akumulaci a předání do místnosti. Výměníky mají různé podoby a výkony.

 

V nabídce např: ABX, Aduro, BeF,  Bullerjan®, Castelmonte, Cera, EuroTeplo, Edilkamin, Flamingo, Haas+Sohn, Handöl, Jotul, Kovoplast, Morso, Musgraves, Nordica, Olymberyl, Palazzetti, Piazzetta, Pokrok, Prity, Romotop, Saey, Scan, Spartherm, TimSistem, Thorma, Verner, Vlna, Vysočanka, Želetavská kamna, . . .